Deprecated: class-phpmailer.php is deprecated since version 5.5.0! Use wp-includes/PHPMailer/PHPMailer.php instead. The PHPMailer class has been moved to wp-includes/PHPMailer subdirectory and now uses the PHPMailer\PHPMailer namespace. in /home/trendaka/public_html/wp-includes/functions.php on line 5401
Trendsoft LMS Karma Öğrenme – Trendakademi Dijital Eğitimler

Trendsoft LMS İle Karma Öğrenme

Trendsoft LMS, işletmelerin ve eğitim kurumlarının hem geleneksel web tabanlı eğitimlerini hem de ILT ihtiyaçlarını tek, sezgisel ve merkezi bir yönetim arayüzünden karşılamasına yardımcı olur.

Blended learning – Karma Öğrenme

Çevrimiçi öğrenme, öğrencilerin kendi hızlarında ve kendi yerlerinde, maliyet ve zaman açısından verimli bir şekilde çalışmalarını sağlayan kanıtlanmış bir kurumsal ve ticari eğitim sağlama yöntemidir.

Trendakademi, önde gelen şirketler ve kuruluşların çevrimiçi eğitim ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmasına yardımcı olmak için entegre kurumsal e-öğrenme çözümleri sunar.

Blended learning – Karma Öğrenme Nedir?

Karma öğrenme, yüz yüze eğitimin ve internet/mobil tabanlı öğrenmenin biraraya getirilmesi olarak tanımlanabilir. Öğrencilerin nerede (okulda, evde veya ikisi arasında gidip gelirken) ve ne zaman (ders saatinde, geceleri veya hafta sonları) çalışacaklarını seçme şansları vardır. Ama bu seçimin derecesine ve öğrencinin eğitimini oluşturan unsurların hangisinin çevrimiçi ortamda hangisinin sınıfta tamamlanacağına öğretmen karar verir.

Günümüz de birçok öğretmen karma öğrenim uyguladıklarının farkında bile değil. Örneğin: öğretmenlerin öğrencilerden bireysel ev ödevlerini çevrimiçi yapmalarını istemesi gibi.

Öğretmenler, öğrencilerininin internette gezinirken, onlarla sohbet edebildiği, bilgi paylaşabildiği, soru sorabildiği, öğrenme materyallerini kullanabildiği ve çalışmalarını çevrimiçi ortamda tamamlayabildikleri aktiviteler düzenlemelerine ve yönetmelerine imkan sağlamaktadır. Ayrıca, eğitimde kullanmak üzere varolandan daha fazla dijital kaynak vardır. Bu kaynaklar eğitimsel videolar ve interaktif eğitsel oyunlardır.

videolar, animasyonlar, web sayfaları, podcastler ve müzik gibi bu tür kaynaklar öğrencilerin ilgisini ve en önemlisi performansının artmasına yardımcı olmaktadır.

Instructor-Led Training (ILT) Nedir?

Eğitmen liderliğindeki eğitim, içeriği gerçek zamanlı olarak doğrudan kendilerine sunan bir sınıf öğrencisine liderlik eden bir kişiyi içerir. Bu oturumlar belirli bir zamanda ve sınıf ortamında yapılır ve bir saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Bir ILT oturumu dersin büyük bir grupla konuşacağı konferans formatında verilebilir. Ayrıca eğitmenin sınıfla daha fazla etkileşime girebileceği ve soruları cevaplayabileceği sınıf eğitimi olarak da verilebilir. Hatta öğrencilerin daha fazla uygulamalı oldukları ve eğitmenin ihtiyaç duydukları yere adım atan daha fazla denetleyici rol oynadığı atölyelerde bile verilebilir.

Ayrıca, eğitmen önderliğindeki eğitimin sınıfla sınırlı olmadığını da belirtmek gerekir. Birçok eğitmen öğrenenleriyle web seminerleri düzenleyerek oturumlarını uzaktan sunmalarını sağlar.

Karma Öğrenmenin 10 Yararı

Konuştuğumuz bütün öğretmenler pedagojik nedenlerle karma öğrenime başladılar. Önemli olan hedefe ulaşma olduğuna göre teknoloji hedefe ulaşmanız için sadece vasıta olur. Karma öğrenimin sağladığı yararlardan bazıları şöyledir;

1. Ders Saatinin Daha Yararlı Kullanılması

Birçok öğretmen için karma öğrenim zaman kazandırmaz ama onların öğrencileriyle geçirdikleri kısıtlı zamanı daha iyi değerlendirmelerini sağlar. Bazı geleneksel sınıf etkinliklerini çevrimiçi dünyaya aktararak sınıf önünde konuşmaya daha az ve öğrencilerle birebir çalışmaya daha fazla zaman harcamayı başarırsınız.

Auckland Üniversitesi Profesörü John Hattie’ye tarafından yapılan araştırma gösteriyor ki başarılı bir eğitim için anahtar daha az öğretmen konuşma süresi ve öğrenciler ve öğretmenler arasındaki iyi ilişkiler.

2. Daha Kolay Ayrıştırma

Öğretmenler, öğrencilerin özel ihtiyaçlarına göre sınıfı daha iyi ayrıştırabilir. Sınıfta bireysel öğrencilerle daha fazla zaman harcanır. Birçok çevrimiçi kaynak otomatik olarak ayrıştırılabilir. Örneğin, öğrenci matematik alıştırmalarında daha çok sayıda soruyu doğru cevaplayınca seviyeyi zorlaştırabilir.

3. Daha Aktif Öğrenciler

Ters yüz edilmiş karma öğrenim modelinde sınıflar derse gelmeden önce çevrimiçi videolar ve kaynaklar kullanılarak hazırlanır. Bu şekilde, öğrenciler daha önceden teoriyi öğrenmiş olurlar ve sınıfta öğrendiklerini kullanabilirler. Sınıf öğretmeni rehber ve danışman rolünü alır. Ayrıca, dersten önce size öğrenci tarafından yapılan işi değerlendirme imkanı verir. Bundan dolayı, öğrencilerinizin hangi konuda neye ihtiyaçları olduklarını bilirsiniz.

Ayrıca sizin içinde öğrencileriniz tarafından yapılan işi sınıftan önce değerlendirmeniz mümkündür.

4. Daha Özgün İşler Ortaya Koyan Öğrenciler

Öğrenciler için videolar, animasyonlar ve podcastler oluşturabilecekleri çevrimiçi kaynaklar bulunmaktadır.

Bu öğrencilerin öğrendiklerini yeni yollar ile bağdaştırmalarını sağlar. Daha fazla çalışmak isteyen öğrenciler bilgilerini ve konu ile ilgili öğrendiklerini ekstra ödevler ile çevrimiçi ortamda gösterebilirler. Öğretmenlerde sınıf zamanını daha iyi kullanabilirler.

5. Daha Çok Derse Hazırlanan Öğrenciler

Ters yüz edilmiş sınıf modelinde öğrenciler çevrimiçi olarak hazırlandıklarında, konuyu başından sonuna daha iyi kavrarlar.

6. Daha Az Kağıt

Birçok öğretmenin masası ve çantası kontrol edilmesi gereken öğrenci kağıtları ile doludur. Notların ve geri bildirimlerin not defterlerine veya karnelere girilmesi gerekir. Çevrimiçi öğrenme platformları bunların çevrimiçi yapılmasına olanak sağlar (okuldan veya evden).
Birçok öğrenme platformu otomatik olarak notları ve geri bildirimleri öğrencilerin not defterlerine ekler ve bu bilgileri okuldaki diğer öğretmenler ve yetkili kişilere ulaşılır hale getirir.

7. Daha Düşük Maliyet

Harmanlanmış öğrenme için teknoloji altyapısı kurmak yatırım gerektirir. Yatırım yapan birçok okul ve kolejler raporlar, ders kitapları, kağıt ve fotokopi harcamaları nedeniyle uzun vadede maliyetlerini düşüreceklerdir.

8. 21. YY Becerileri Öğretmek

Bugünün öğrencilerinin nasıl çalışmaları gerektiğini ve çevrimiçi materyallerle nasıl işbirliği içinde olduklarını öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Ayrıca, kritik düşünme ve girişimcilik gibi günümüzün çalışma becerilerini geliştirmeye ihtiyaç duyarlar. Karma eğitim modeli öğrencilere bu becerileri vererek cesaret verir.

9. Bütün Ders Materyalleriniz Bir Yerde

Çevrimiçi kaynaklara internet bağlantısı olan her yerden girilebilir. Bu sadece video, link, gazete makalesi ve diğer kaynakları bir kerede yüklemek demektir. Siz, öğrencileriniz ve diğer öğretmenler evlerdeki ve laboratuvarlardaki internet bağlantısı olan bilgisayarlardan giriş yapabilirsiniz.

10. Daha İyi Bilgilendirilmiş Aileler

Öğrenciler ödevlerini çevrimiçi olarak yaptıkları zaman ailelerin çocuklarına yardım etme olanağı artıyor. Bunun sonucunda öğrenciler ailelerinden daha iyi destek alırlar. Aileler de çocuklarını daha yakın hissederler.

Karma öğrenmenin faydaları

Karma öğrenme yoluyla:

  • Hem eşzamansız hem de gerçek zamanlı eğitim senaryolarına hitap edebilirsiniz
  • Web seminerleri ve ILT konferans oturumları eğitim katılımını artırmaya yardımcı olur
  • Eğitim programınızı, eğitmen önderliğinde eğitim, fiziksel sunum, sözlü sınavlar vb. Gerektiren konuları kapsayacak şekilde genişletebilirsiniz.
  • Eğitmenler, sözlü sınavlar da dahil olmak üzere öğrenci performansını gerçek zamanlı olarak değerlendirebilir
  • Bir ILT oturumu sırasında öğrenciler soru sorabilir, katılabilir ve anında geri bildirim verebilir
  • Trendsoft LMS gibi tek bir Karma öğrenme yeteneğine sahip LMS aracılığıyla düzenli çevrimiçi eğitiminizi ve sınıf veya web semineri tabanlı ILT oturumlarınızı planlayabilir, tanıtabilir ve yönetebilirsiniz.

Karma Öğrenme Stratejileri ve Yaklaşımları

Trendsoft LMS, işletmelerin ve eğitim kurumlarının hem geleneksel web tabanlı eğitimlerini hem de ILT ihtiyaçlarını tek, sezgisel ve merkezi bir yönetim arayüzünden karşılamasına yardımcı olur.

Attentive students listening to teacher explanations at seminar or training

 

Karma öğrenime, ister yüksek öğrenimdeki ister ticari eğitim tekliflerinde olsun, çeşitli şekillerde yaklaşılabilir.

Bazı işletmeler veya kuruluşlar için, hiç gerek bile olmayabilir - çoğu durumda çevrimiçi bir e-Öğrenim programı, harmanlanmış öğrenmenin faydalarının çoğunu çok daha basit bir pakette sunabilir.

Bu elbette gerekli olan eğitim türüne ve ele alınması gereken konu ve becerilere bağlıdır. Örneğin, "İngiltere Tarihi" tamamen geleneksel metin tabanlı çevrimiçi kurslarla öğretilebilir. Fakat bir "Ehliyet Kursu" eğitiminde ise, gerekli eğitimin büyük bir kısmı (örneğin, çeşitli trafik işaretlerini öğrenmek gibi) bir eğitmen olmadan yapılabilse bile, yinede pratik ve uygulamalı eğitimler ile devam edilmesi gereken bir eğitim sürecidir.

Bir işletme, kuruluş veya eğitim kurumunda zaten sınıf temelli bir eğitim programı varsa, karma öğrenmeyi destekleyen bir LMS, bu eğitimin çoğunu kademeli olarak çevrimiçi hale getirmek için kullanılabilir.

Eğitmen önderliğindeki eğitim aynı zamanda daha geleneksel metin / medya tabanlı çevrimiçi öğrenme yerine kullanılır ve web seminerleri giderek daha popüler bir eğitim verme yöntemi haline gelir. Bu, belirli bir tür öğrenciler için özellikle etkili olabilecek daha görsel olarak uyarıcı ve ilgi çekici bir öğrenme yolu sunduğundan, metin tabanlı bir derste mükemmel bir şekilde ele alınabilen içerik için bile genellikle böyledir.

Doğru harmanlanmış öğrenme modelleri ile gelmek kısmen sanat, kısmen bilimdir ve işletmelerin geleneksel bir e-öğrenme yaklaşımının ILT üzerinde nerede daha anlamlı olabileceğini belirlemek için belirli iş ihtiyaçlarını ve eğitim kullanım örneklerini ve mevcut kurslarını analiz etmesi gerekecektir.

Genel olarak, insanların becerilerini veya fiziksel gösterimi gerektiren her şey, eğitmen liderliğindeki bir eğitim için iyi bir durum olmasına rağmen, Eğitmen bazı ders materyallerini konulara ayırarak basit bir çevrimiçi kurs ile öğrencilerine sunabilir.

Zıt, ancak tamamlayıcı bir yaklaşım için, eğitim materyallerinizin aksine, öğrencilerinizi düşünebilirsiniz. Bazıları görsel olarak öğretildiğinde veya bir eğitmen tarafından bir şey gösterildiğinde daha iyisini yapabilirken, diğerleri kendi başlarına çalışarak daha hızlı öğrenebilirler.

(Bununla birlikte, gösteri gerektiren birçok şeyin, ILT'ye ihtiyaç duymadan metin ve multimedya varlıklarının bir kombinasyonu (resimler, videolar vb.) Tarafından da öğretilebileceğini unutmayın).

Karma Öğrenme Örnekleri

Yükseköğretim kurumları, sınıf eğitimlerini temel olarak kabül etmesine rağmen, giderek daha kazançlı olan çevrimiçi eğitimler dünyasına geçiş yapmaya çalıştıklarından, karma öğrenme için uyumludurlar.

Happy girl listening to explanation of teacher at lesson

Yükseköğretim

Deneyimli eğitmenlere (dünyanın en iyi öğretmenlerinden bazıları, Stanford, MIT ve benzeri üniversiteler dahil), sınıflara ve laboratuar tesislerine kolay erişim, yüksek öğretim kurumlarının genel olarak yüksek kaliteli web seminerleri ve ILT eğitim içeriği kolayca üretmesine olanak tanır.

Karma öğrenme, geleneksel yükseköğretim kurumları tarafından sunulan e-öğrenme programlarına katılan milyonlarca uzak öğrenciye daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmanın bir yolunu sunar.

Öğrenciler sadece bazı çevrimiçi materyalleri incelemek yerine, çevrimiçi oturumlara katılabilir ve eğitmenleriyle daha kişisel ve dinamik bir temelde etkileşime geçebilirler.

İşyeri Eğitimi

Daha önce de tartıştığımız gibi, tipik çevrimiçi eğitim dersleri kurumsal eğitim ile ilgili çok fazla zemini kapsayabilir, ancak fiziksel beceriler veya kişiler arası iletişim içeren konular için iyi bir seçim değildir.

Örneğin montaj hattı işçileri metin ve multimedya tabanlı kurslar yoluyla çok şey öğretilebilir iken, fabrikada çalışmaya izin verilmeden önce çalışacakları gerçek makineleri görme, dokunma ve kullanma turları yapmaları son derece önemlidir.

Karma öğrenme yazılım platformları

Modern bir LMS, işletmelerin ve eğitim kurumlarının hem geleneksel web tabanlı eğitimlerini hem de ILT ihtiyaçlarını tek, sezgisel ve merkezi bir yönetim arayüzünden karşılamasına yardımcı olabilir.

Trendsoft LMS,  gücü ve kullanım kolaylığı nedeniyle işletmelere şunları sağlar:

Normal e-Öğrenim birimlerini aynı kurs üzerinde ILT birimleriyle (bir veya daha fazla fiziksel eğitim oturumunu kapsayan) birleştirin ve her ikisini de aynı sezgisel arayüzden yönetin.

Trendsoft LMS ile BigBlueButton, GoToMeeting, GoToConference ve Zoom.us gibi video konferans platformları desteğiyle kendi web seminerlerini oluşturabilirsiniz.

Trendsoft LMS'nin gelecek Karma Eğitim oturumları için öğrencileri bilgilendirmesine izin verebilirsiniz, kurs kayıtlarını yönetebilir ve sınırlı kapasite oturumuna fazladan rezervasyon yapılmasını önleyebilirsiniz.

Dosya paylaşımı, gerçek zamanlı sohbet ve diğer araçları kullanarak öğrencilerinize daha hızlı gelişmesini ve öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Trendsoft LMS, istihdam öncesi ve işe alımdan bilgi saklama ve uyum eğitimine kadar her türlü kurumsal veya eğitim ihtiyacı için kullanabilirsiniz.

Yönetici Özeti

E-öğrenim ve Eğitmen önderliğinde öğrenme, birbirlerini tamamlayan ve farklı güçlere sahip iki eğitim verme yöntemidir. Karma öğrenme, E-öğrenim platformlarının her iki tür eğitim için verdiği desteği ifade eder.

Örneğin, Trendsoft MS'nin karma öğrenme desteği ile , E-öğrenim ve Eğitmen önderliğinde öğrenmeyi öğrencileriniz için en uygun oran ve düzenlemede birleştirebilirsiniz.

Neden Trendsoft LMS'yi seçmelisiniz?

Trendakademi, önde gelen şirketlerin ve kuruluşların çevrimiçi eğitim ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmasına yardımcı olmak için entegre kurumsal e-öğrenme çözümleri sunar.

Global bir izleyici kitlesine ulaşın

Ayrıntılı ve entegre raporlama

Eğitmen liderliğindeki web seminerleri ve eğitim oturumları

Öğrenciler için portal kayıt formu

Sezgisel değerlendirmeler ve kısa sınavlar

Şimdi bir hesap oluşturun ve başlayın !

Bugün ücretsiz hesabınızı oluşturun ve Trendsoft LMS'nin kurumsal veya ticari eğitim programınızı nasıl bir üst düzeye taşıyabileceğini kendiniz görün.